Domy pasywne

Obecnie, szczególną wagę oprócz wyglądu i funkcjonalności domu przywiązuje się do jego energooszczędności. "Mercedesem" wśród domów energooszczędnych jest z pewnością dom pasywny. Technologia domu pasywnego rozwinęła się głównie w Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz w Skandynawii - państwach w których dużą wagę przywiązuje się do zminimalizowania zużycia energii ze źródeł nieodnawialnych. Tam też powstały instytucje i organizacje promujące i certyfikujące takie rozwiązania.

Skrócony opis techniczny domu pasywnego w technologii GOTOWY DOM ITS (pdf):

STANDARDY DOMU PASYWNEGO

Przegrody zewnętrzne domu pasywnego muszą być maksymalnie szczelne, pozbawione mostków termicznych. Ściany zewnętrzne powinny posiadać bardzo niski współczynnik
przenikania ciepła - około 0,15 W/(m² K). Aby osiągnąć taki współczynnik należy zastosować ścianę warstwową docieploną np styropianem grubości 20cm. Łączna grubość ociepleń ścian domu pasywnego ITS wynosi 42cm. Zwiększone warstwy izolacji stosuje się także do docieplenia podłogi na gruncie oraz stropodachu

Odpowiednie okna są ważnym elementem domu pasywnego. Okna takie muszą nie tylko posiadać potrójne oszklenie wypełnione gazem szlachetnym i wielokomorową ramę (współczynniki przenikania ciepła U o wartości poniżej 0,8 W/m2 K,) ale także odpowiednią wielkość, orientację względem stron świata i współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego. Dzięki temu więcej energii słonecznej dostanie się do środka
domu.Dom pasywny ze względu na dużą szczelność powinien posiadać system wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz gruntowym wymiennikiem ciepła. Rekuperator zredukuje straty ciepła na wentylacji w sezonie zimowym nawet o 80%, a wymiennik gruntowy zapewni chłodniejsze powietrze nawiewane latem i cieplejsze zimą. Takie rozwiązanie systemu wentylacji pozwala nawet na rezygnację z konwencjonalnych grzejników. Nośnikiem ciepła w tym przypadku jest nawiewane powietrze. Innym rozwiązaniem może być montaż kolektorów słonecznych, pompy ciepła, kominka itp. W każdym przypadku ilość energii zużywanej przez źródło ciepła w okresie niskich temperatur i bez nasłonecznienia będzie bardzo niska w porównaniu do domu budowanego w tradycyjnym standardzie.

Porównując:
  • Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania domu pasywnego wynosi 15 kWh/m² rok. Taki sam gabarytowo obiekt wybudowany zgodnie polskimi normami będzie zużywał 120-130 kWh/m² rok, czyli ponad ośmiokrotnie więcej.
  • Maksymalne zapotrzebowanie na moc grzewczą, jakie może wystąpić dla warunków najbardziej niekorzystnych, wynosi 10 W/m². Jest to wartość około czterokrotnie mniejsza niż dla domu energooszczędnego i dziesięciokrotnie mniejsza niż domu standardowego.

Nasza firma ma doświadczenie zdobyte w budowie domów pasywnych w Niemczech. Poniższy dom przeszedł pozytywnie test szczelności "Blower Door" i uzyskał certyfikat domu pasywnego.