Wybrane skrócone opisy techniczne domów w technologii GOTOWY DOM ITS - system STEICO (pliki pdf):
Ciężki szkielet drewniany, czyli technologia, na której opierają się Gotowe Domy ITS, w uproszczonej formie znana jest człowiekowi od setek lat. W czasach współczesnych, unowocześniona jest jednym z najlepszych rozwiązań konstrukcji budowlanych, łączących energooszczędność, ekologię i solidność konstrukcji.
Przez 25 lat naszej pracy w technologii ciężkiego szkieletu drewnianego, modyfikowaliśmy i udoskonalaliśmy produkowaną przez nas przegrodę ściany, by sprostać oczekiwaniom naszych inwestorów. W chwili obecnej budujemy przy użyciu technologii płyt izolacyjnych z włókna drzewnego STEICOprotect.
PRZEKRÓJ ŚCIANY ZEWNĘTRZNEJ
- Przestrzenie pomiędzy drewnianymi elementami konstrukcyjnymi zadmuchiwane są materiałem sypkim – wełną celulozową marki Termex®. Jest to ekologiczny (nie zawiera igieł ani fenylu lub formaldehydu), niepalny i odporny grzyby i pleśń materiał ociepleniowy, o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych – 0,039 W/mK.
- Od strony wewnętrznej budynku konstrukcja drewniana obita jest podwójnie płytą OSB, która pozwala wydajnie pokryć duże płaszczyzny ścian, przy zachowaniu minimalnej ilości łączeń. Do jej zalet należy też duża sztywność, dobre tłumienie dźwięków oraz produkcja oparta na naturalnym materiale – drewnie.
- Następnie montujemy płytę gipsowo-wiórową fermacell®. Jest to twarda płyta budowlana o właściwościach przeciwpożarowych, nadająca się do każdego rodzaju pomieszczeń, także wilgotnych. Stanowi ona także izolację cieplną i dźwiękową. Stanowi ona bazę do dalszej obróbki wykończeniowej ściany. Przestrzeń, która tworzy się pomiędzy płytą OSB, a płytą fermacell® to tzw. ścianka instalacyjna – wydzielone miejsce na instalacje mediów w ścianie (hydraulika, elektryka i inne).
-
Od strony zewnętrznej budynku na konstrukcję drewnianą montujemy
innowacyjną płytę elewacyjną technologii STEICO
protect. Jest to wysokiej jakości płyta z włókna drzewnego, przeznaczona do tynkowania. Zastępuje tradycyjne i uciążliwe ocieplanie styropianem, ze względu na swoje doskonałe właściwości izolacyjne zarówno zimą, jak i latem. Zapewnia skuteczną regulację temperatury, dzięki swojej bardzo dużej pojemności cieplnej. Płyta posiada specjalny profil typu pióro-wpust, dzięki czemu daje wysoką szczelność konstrukcji i redukuje liniowe mostki termiczne. Zapewnia to także szczególną odporność na wiatr oraz wspomaga dobrą izolację akustyczną. Jest ona także hydrofobizowana i otwarta dyfuzyjnie, co zapobiega ryzyku gromadzenia się wilgoci. Co więcej, jest produkowana zgodnie z zasadami
Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC® (
Forest Stewardshio Council®), a więc przyczynia się do proekologicznego wykorzystania drewna.
Większość prac nad konstrukcją jest realizowana w naszej
fabryce w Białogardzie. Powstają w niej również najlepsze
więźby dachowe. Proces produkcyjny jest ściśle kontrolowany na każdym etapie. Dzięki temu uzyskujemy szczególną dokładność wykonania elementów i doskonałą powtarzalność wymiarów. To przekłada się na sztywność i wytrzymałość konstrukcji oraz gwarantuje wysoki poziom jej estetyki.
Zalety technologii budowy domów gotowych
Gotowy Dom ITS jest udoskonaleniem istniejących metod budowania domów z cegły czy pustaków betonowych lub ceramicznych. Budowa domu w technologii ciężkiego szkieletu drewnianego jest szczególnie popularna w krajach zachodu i północy, na przykład w Niemczech czy Norwegii.
Jakie są zalety technologii budowy Gotowego Domu ITS w odniesieniu do technologii standardowych?
Oto kilka z nich:
- drewno jest jedynym, tak szeroko dostępnym oraz całkowicie odtwarzalnym przez przyrodę surowcem używanym w budownictwie,
- procesy przetwarzania drewna w gotowe produkty, w znacznie mniejszym stopniu zagrażają środowisku naturalnemu niż produkcja tradycyjnych materiałów,
- drewno „oddychając”, stwarza niemożliwy do uzyskania w innych technologiach, mikroklimat wnętrza budynku,
- jako materiał naturalny, drewno wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie, nie zawiera substancji alergicznych,
-
krótki czas realizacji budowy,
-
wysoka powtarzalność i dokładność wymiarowa,
-
łatwość przebudowy i modernizacji,
-
doskonałe własności izolacyjne – współczynnik przewodzenia ciepła 15 razy mniejszy niż betonu i około 50 razy mniejszy niż stali,
-
lepsze właściwości dźwiękochłonne,
-
korzystna cena.