Dach i więźba dachowa

Wybrane skrócone opisy techniczne domów w technologii GOTOWY DOM ITS - system STEICO (pliki pdf):
Dach jest zespołem elementów, który zabezpiecza budynek przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Ze względów funkcjonalnych, na wybór rodzaju dachu największy wpływ ma klimat. W naszym zdecydowanie najlepiej sprawdzają się dachy strome, zwane też wysokimi. ITS Koszalin - gotowe domy drewniane


W tradycyjnym budownictwie więźbę dachową przygotowuje się bezpośrednio na budowie z litych elementów drewnianych. Technologia Gotowego Domu ITS proponuje innowacyjne rozwiązanie – prefabrykowaną więźbę dachową, produkowaną na naszej hali produkcyjnej w Białogardzie.


wiezba


Dysponujemy specjalistyczną linią do produkcji prefabrykowanych wiązarów dachowych z wykorzystaniem płytek kolczastych. Płytki te są nowoczesnymi elementami do łączenia konstrukcji drewnianych. Mają formę płyty z blachy stalowej (ocynkowanej lub nierdzewnej) z wytłoczonymi w niej kolcami. Po wciśnięciu płytki kolczastej w drewniane elementy konstrukcji za pomocą prasy o dużym nacisku (od 18 do 50 ton) powstaje bardzo trwałe spojenie.Podstawową zaletą kolczastych płytek łącznikowych jest ich zdolność łączenia elementów tarcicy w jedną płaszczyznę. Jednocześnie gwarantują one dużą siłę połączeń o niezmiennej i przewidywalnej wytrzymałości. Produkując wiązary dachowe do Gotowego Domu ITS wykorzystujemy płytki łącznikowe MiTek, produkowane specjalnie do użytku przy technologii prefabrykacji konstrukcji drewnianych.

Działają one w specyficzny sposób - równomiernie przejmują obciążenie z jednego elementu i poprzez łącznik, przenoszą je na stykający się z nim drugi element. Inną zaletą stosowania płytek łącznikowych MiTek jest brak niekorzystnego wpływu małych miejscowych wad drewna na wytrzymałość konstrukcji.


ITS Koszalin - gotowe domy drewniane

Zalety prefabrykowanych więźb dachowych z płytką kolczastą

Prefabrykowana więźba dachowa ma wiele zalet:
  • precyzyjne wykonanie z wykorzystaniem linii produkcyjnej i szablonów w naszym zakładzie, dzięki czemu można uzyskać doskonałą powtarzalność wymiarów i równą płaszczyznę dachu.
  • szybki montaż po dostarczeniu na miejsce (brak zawilgocenia elementów, odpada konieczność zabezpieczenia przed kradzieżą)
  • zwiększona nośność elementów w porównaniu do wiązarów zbijanych gwoździami bądź skręcanymi śrubami.


ITS Koszalin - gotowe domy drewniane


Prefabrykowane więźby dachowe łączone płytkami kolczastymi wspaniale nadają się także do wykorzystania na płaskich dachach domów drewnianych. Przy montażu systemu nie jest nawet wymagany demontaż starego pokrycia stropodachu. W efekcie nie ma zagrożenia zalania pomieszczeń poniżej w przypadku niekorzystnej pogody podczas prac budowlanych.


Dzięki nadbudowie powstaje nowa przestrzeń mieszkalna – poddasze użytkowe. Jest to wyjątkową zaletą tam, gdzie cena działek jest bardzo wysoka lub nie ma miejsca na kolejne budynki. Zastosowane wiązary mansardowe pozwalają często uzyskać powierzchnię mieszkalną niewiele mniejszą od kondygnacji poniżej. Stosuje się także wiązary attykowe, dzięki którym można uniknąć słupów na poddaszu.

Budowa dachu

Dach i poddasze w Gotowym Domu ITS to element szczególnie dopracowany. Do jego produkcji i montażu wykorzystujemy materiały innowacyjne, co pozwala uzyskać doskonałe właściwości termoizolacyjne oraz otwartość dyfuzyjną. Cała konstrukcja jest także wyjątkowo wytrzymała, ze względu na precyzyjną produkcję i solidny montaż.


ITS Koszalin - gotowe domy drewniane


BUDOWA DACHU GOTOWEGO DOMU ITS


Konstrukcja dachu Gotowego Domu ITS opiera się na krokwiach, które obłożone są:

  • od strony zewnętrznej multifunkcjonalną płytą STEICOuniversal - ma ona właściwości zarówno izolacji cieplnej, jak i akustycznej, a dodatkowo chroni przed deszczem, gradem, wiatrem, UV, pyłem i kurzem. Jest otwarta dyfuzyjnie i redukuje ewentualne mostki termiczne, a przy tym wszystkim, jest także ekologiczna i produkowana z poszanowaniem środowiska naturalnego, w tym lasów - posiada certyfikat Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC® (Forest Stewardshio Council®).
  • od strony wewnętrznej matą termoizolacyjną typu ALU, która dzięki swojemu srebrnemu pokryciu odbija ok. 90% promieniowania cieplnego. Przeciwdziała dzięki temu niekontrolowanej utracie ciepła i dodatkowo wzmacnia izolację termiczną dachu.

Pomiędzy płytą a matą, zadmuchiwana jest warstwa wełny celulozową marki Termex®. Jest to ekologiczny (nie zawiera igieł ani fenylu lub formaldehydu), niepalny i odporny grzyby i pleśń materiał ociepleniowy, o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych – 0,039 W/mK.

Cała konstrukcja dachu jest więc potrójnie (płyta, celuloza, mata) zabezpieczona termoizolacyjnie, co daje doskonałe wyniki w oszczędności energii i maksymalnie ogranicza straty ciepła.

Następnie jest ona zabezpieczona od wewnątrz rusztem drewnianym lub metalowym. Na nim montujemy płytę gipsową.

Od zewnątrz, płytę STEICOuniversal zabezpieczamy folią dachową wysokoparoprzepuszczalną. Na niej montujemy łaty i kontrłaty. Standardowo dach w Gotowym Domu ITS pokryty jest dachówką cementowa GÖTEBORG marki Creaton, charakteryzująca się dużą wytrzymałością i odpornością na czynniki atmosferyczne. Jest ona także niepalna oraz nie rozszerza się termicznie - występuje w wielu wariantach kolorystycznych.

Tak przygotowany dach jest doskonalne zabezpieczony i gotowy do dalszego wykończenia wewnątrz.

ITS Koszalin - gotowe domy drewniane

Strona its-koszalin.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz na to zgodę.